Iekustini savu radošo enerģiju ar kundalinī jogu!

Kundalinī joga rietumu cilvēkam kļūst aizvien populārāks veids, kā atgūt savu iekšējo līdzsvaru stresa un patērētājkultūras straujajā ritmā, kad informācijas apkārt ir tik daudz un pasaulē aktualitātes mainās ik sekundi, prasot nemitīgu pielāgošanos jauniem apstākļiem, iekšējais līdzsvars un enerģija ir vitāli svarīga, lai pilnvērtīgi funkcionētu. 2012.gadā piedzīvojām simbolisku pasaules galu, Zivju laikmeta jeb patriarhālā, materiālo vērtību dominējošā laikmeta nomaiņu uz Ūdensvīra laikmetu, kas, kā šobrīd redzam no apkārt notiekošā, nes vēl vairāk informācijas, vēl lielāku moderno tehnoloģiju izaicinājumu un vēl lielākas emocionālās noturības prasības.
Jogi Badžans, kundalinī jogas skolotājs, ir teicis:
„Tu visu laiku tikai domā, domā, domā. Tu pietiekoši neapstājies, lai pieredzētu ik mirkli. Un tad bez tavas līdzdalības laiks paskrien. Būt pietiekoši apzinātam, lai novērotu, pietiekoši klusam, lai sadzirdētu un pietiekoši spontānam, lai rīkotos, tā ir atslēga, lai piedzīvotu katru mirkli kā dāvanu, ko dzīve piedāvā.”
Mans ceļojums kundalinī jogas pasaulē sākās pēc manas „vecās” dzīves sabrukšanas, roku rokā ar jau pieminēto globālo laikmetu maiņu, kad izjuka man dārgas attiecības, darbs neapmierināja un nedeva gandarījumu, bezmērķīgi iztērēts laiks un dziļas emocionālas sāpes nedeva mieru, kas ietekmēja veselību. Tas viss izdedzināja mani no iekšpuses arī ar fizisku 41 grādu augstu temperatūru pusotru mēnesi ik dienu bez pamatota iemesla, tad jau likās, ka tas būs pēdējais punkts manā dzīvē.
Ironiski, bet tieši šim dzīves posmam es šobrīd esmu vispateicīgākā, jo tas man atvēra acis un lika paskatīties uz sevi caur cerību un patiesību. Tieši šādos brīžos, kad dzīve noliek aci pret aci paskatīties uz sevi no malas, cilvēks beidzot sāk rīkoties, lai veidotu savu dzīvi, kādu pats ir izvēlējies, nevis sekot apkārt valdošajiem sabiedrības vai tuvinieku uzskatiem, kā tas, viņuprāt, pareizāk būtu jādara.

Man personīgi kundalinī jogas prakse pēc šīm fiziskajām un emocionālajām grūtībām palīdzēja ne tikai sakārtot ķermeni, bet arī kļūt drosmīgai, paļauties uz savu iekšējo spēku un gudrību, atklāt enerģiju un talantus sevī, par kuriem līdz šim nezināju, attīstīt intuīciju. Tā man palīdzēja ne tikai attīrīties no emocionāliem sārņiem un atlaist vecus uzskatus, bet arī sākt beidzot dzīvot apzināti un saskaņā ar savu dvēseles vadību.
Ir vērts izmēģināt jogu ne tikai dzīves grūtībās, bet arī lai iekustinātu savu enerģiju ikdienai, lai kļūtu apzinātāki un spētu izbaudīt katru mirkli, lai kaut uz brīdi izkāptu no nemitīgā vāveres riteņa, skrienot pēc vairāk laimes, vairāk naudas, vairāk darba, lai vienkārši būtu šeit un tagad.
Daudz dažādi jogas veidi ir pieejami arī Latvijā ikvienam neatkarīgi no dzimuma, vecuma un sagatavotības līmeņa, un katrs var sev izvēlēties piemērotāko.
Runājot par kundalinī jogu, tās ir tūkstošus gadu senas zināšanas par cilvēka ķermeņa, dvēseles un prāta vienotību un neizsmeļamu radošo potenciālu. Kundalinī („kundal” sanskritā nozīmē „mīļotā matu cirta”) ir radošā enerģija, kas snauž katrā cilvēkā, tā atrodas mugurkaula pamatnē un tiek salīdzināta kā saritinājusies čūska. Ar jogas palīdzību kundalinī tiek pamodināta un paceļas pa mugurkaulu līdz smadzenēm, radot vienotības, atbrīvošanās un iedvesmas piedzīvojumu.
Senāk kundalinī jogas zināšanas bija slepenas un tikai izredzētie bija priviliģēti to apgūt, taču skolotājs Jogi Badžans bija pirmais, kas lauza gadsimtiem ilgo noslēpumainības tradīciju un 1969.gadā no Indijas atveda šīs zināšanas uz ASV, no kurienes tās izplatījās citur pasaulē.
Kundalinī jogā dinamiski vingrinājumi mijas ar relaksēšanos, tiek izmantotas arī mantras (skaņas), mudras (pirkstu un plaukstu pozīcijas), slēdzējpozas, kas notur un paceļ enerģiju, acu fokuss, prānajama (elpošanas vingrinājumi) un meditācija. Šajā spēcīgajā praksē tiek sakārtota enerģijas meridiānu, organisma sistēmu un dziedzeru darbība, tiek stimulēta un spēcināta simpātiskā un parasimpātiskā nervu sistēmas darbība, kas atbild par ķermeņa aktivitāti un atslābināšanos, tiek līdzsvarota smadzeņu pusložu darbība, notiek attīrīšanās fiziski un enerģētiski, tiek stiprināts cilvēka elektromagnētiskais lauks jeb aura un attīstīta intuīcija, iekšējā vadība.

Tā ir joga ikvienam – cilvēkiem, kas ikdienā saskaras ar stresu un dienas izaicinājumiem, strādājot, vadot biznesu, audzinot bērnus, tā ir joga mājsaimniekiem un līderiem. Kundalinī jogu sauc arī par apzināšanās jogu, tas ir dinamisks un spēcīgs līdzeklis, kas ļauj ikvienam apzināties savu dvēseli, veidot savu unikālo sarunu ar savu augstāko būtību, Radītāju un veidot vienotību ar bezgalīgo, radošo enerģiju.
Jogi Badžans norādījis, ka „kundalinī jogā vissvarīgākā ir tava paša pieredze. Tā tiek piedzīvota ar visu sirdi. Nav vārdu, kas spētu aizvietot tavu pieredzi. Tavs prāts jebkādus vārdus var pieņemt, vai nepieņemt, bet tava apziņa nepieņems tukšus vārdus.” Un ne velti – vai atceries pēdējo reizi, kad neņēmi vērā apkārtējo ieteikumus, komentārus vai spriedelējumus un rīkojies pats? Kāda bija šī pieredze? Lai kāda tā arī būtu bijusi, tā ir tomēr vienīgi tavējā un nekādi apraksti to vairs nevarēs aizvietot.
Ūdensvīra laikmetam Jogi Badžans ir devis piecas sutras, kas palīdzēs pielāgoties jaunajām pasaules enerģijām, mainīgajiem apstākļiem, ikdienas izaicinājumiem un dos emocionālu balansu ikvienā situācijā:

1.Atpazīsti otru cilvēku kā sevi pašu.
2.Katru šķērsli ir iespējams pārvarēt.
3.Kad izjūti laika ietekmi, sāc, un spriedze atkāpsies.
4.Izprotiet viens otru līdzjūtībā, citādi jūs pārpratīsiet šo laikmetu.
5.Ievibrējiet (iekustiniet) Visumu un Visums jums parādīs ceļu.

Kundalinī joga, protams, neatbrīvos jūs no ikdienas nepatikšanām, taču iedos spēku pārvarēt ikvienu šķērsli ar mieru, pacietību un gudrību. To arī novēlu ikvienam no jums.


Agate Vucina
sertificēta aromterapijas speciāliste
un kundalinī jogas skolotāja